YURTDIŞINDAN ALINAN İŞ GÜVENLİĞİ BELGESİ GEÇERLİ MİDİR?

iş güvenliği belgesi, iş güvenliği belgesi almak, yurtdışı iş güvenliği belgesi

Çalışan sağlığına dikkat edilmesi gerektiği konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirmiştir. Bu zorunluluk sayesinde, yeterli olmayan iş güvenliği uzmanlarının yeterli sayıya getirilmesi için eğitimler ve sınavlar düzenlenerek istihdam yaratılmıştır. Ülkemizde Bakanlığın yetki verdiği her türlü devlet kurumlarında ve özel kurumlarda iş güvenliği uzmanlığı eğitimi verilmektedir. Ancak yurtdışından alınan iş güvenliği belgesi geçerli midir?iş güvenliği belgesi, iş güvenliği belgesi almak, yurtdışı iş güvenliği belgesi

Ülkemizde C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için yetki verilmiş kurslara katılım gösterilmesi mecburidir. Bu eğitim süresi 220 saattir. Bunun 180 saati teorik eğitim, 40 saati pratik eğitim içermektedir. Teorik eğitimin 90 saatlik bölümü uzaktan eğitim yöntemi ile yapılmaktadır. Evde veya işyerlerinde bilgisayar karşısında bu eğitime adaylar katılır. Kalan 90 saatlik bölüm ise, kurslarda toplu şekilde uzman eğitmenler tarafından yüz yüze yapılmaktadır. 40 saatlik pratik eğitim ise staj gibidir. İş güvenliği uzmanı bulunduran işyerlerinde alınan teorik eğitimin ne şekilde uygulandığı öğrenilir. Bu eğitimler tamamlandığında Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girilir. Sınav sonucunda geçer not alan adaylar sertifikalarını alabilmektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için ise, C sınıfı sertifikasıyla 3 yıl fiilen çalışmış uzmanlar B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimini alıp sınavına girerek sertifikalarına kavuşur. A sınıfı uzmanlık için ise 10 yıl fiilen çalışmış adaylar eğitim ve sınavlar sonucunda geçerli not alırlar. Peki yurtdışından alınan iş güvenliği belgesi geçerli midir? Yurtdışında aldıkları belgeyle müracaat eden adaylar yalnızca C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girip geçer not alacaklardır. Yurtdışında sahip olduğu belge ile 3 yıl çalışmış olan adaylar direkt olarak B sınıfı iş güvenliği eğitimi alarak, sınava gireceklerdir. Ve 7 yıl boyunca çalışmış olan adaylar, A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını almak için eğitimlere katılıp, sınavdan geçer not alarak sertifikalarına kavuşacaklardır.

Kısaca “ yurtdışından alınan iş güvenliği belgesi geçerli midir? “ sorusunun cevabı evettir. Belgeleriyle ve iş güvenliği uzmanı olarak çalıştıkları yılları kanıtlayan sözleşme ile başvurduklarında eğitimler ve sınavlar sonucunda iş güvenliği uzmanı olabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir