Yaşlı Anne ve Baba Bakımı

yaşlı bakımı

Bir zamanlar kendi işlerini yapabilen ve yapabilecek olan anne babanız, sonunda kendi kendine bakma yeteneğini kaybettiğinde oldukça zor olabilir. Öte yandan, yaşlı insanlar sağlık ve yaşam koşullarındaki değişikliklerin yaşamlarını sınırlayabileceği gerçeğini kabul etmekte zorlanabilirler.yaşlı bakımı

 Yaşlanmanın zorluklarını detaylandırmak ve tartışmak zor olsa da, seçeneklerini tartışabilen ve yapılması gerekenler konusunda fikir birliğine varan aileler gelecekte karşılaşacakları zorlukları daha gerçekçi bir şekilde ele alabilirler. Böyle bir durumun kaçınılmaz olduğunu kabul ederek, bu günler gelmeden hazırlık yapmak ve karar vermek daha doğru olacaktır.

Aile üyeleriyle görüşerek bir plan yapın

Yaşlı insanlar zamanla kendilerine bakma yeteneklerini kaybedebilir ve yardıma ihtiyaç duyabilirler. Böyle bir durumda ebeveynler ve çocuklar, hangi bakımın en iyi çözüm olacağını ve hangi seçeneğin aileleri için daha uygun ve uygun olacağını tartışmalı ve birlikte karar vermelidir. Tüm aile üyeleri bir araya gelir; Ebeveynlerin ne tür bir yardıma ihtiyacı olduğu, bu yardımın nasıl sağlanacağı ve nasıl destekleneceği hakkında konuşulması sürecin sürdürülebilirliği için önemlidir.

 Bir araya gelirken herkes olabildiğince gerçekçi olmalı ve duygularını açıkça ifade etmeye çalışmalıdır. Anne ve babanın dışarıdan yardım alarak kendi evinde yaşamaya devam edip edemeyeceği değerlendirilecek ilk seçenek olabilir. Bu değişiklik yaşam standartlarını etkileyebileceğinden, herkesin bu tür küçük değişikliklere uyum sağlaması genellikle daha kolay olacaktır. Ancak kendi başlarına hala güvensizlerse daha kalıcı bir çözüm gerekebilir. Yaşlı ebeveynlerin durumu zamanla kötüleştiğinden böyle bir durumda huzurevine başvurmak gerekebilir. Her durumda, bölgenizde hangi hizmetlerin mevcut olduğunu dikkatlice araştırmalısınız.

 Ayrıca, ebeveynlerden herhangi bir yardım alması durumunda her bir aile üyesinin neler yapabileceğini de tartışmalısınız. Bazıları ebeveynlerinin günlük bakımını üstlenebilirken, diğerlerinin maddi destek sağlayabilecek koşulları olabilir. Anne ve babanın bu sürecinde herkesin yer alması gerektiği kabul edilmelidir, ancak bu rollerin zaman içinde değişebileceği ve bazı görev atamalarının sırayla yapılması gerekebileceği unutulmamalıdır.

 Bir araya gelirken seçenekleriniz konusunda gerçekçi olun ve her aile üyesinin sizden farklı bir görüşü olabileceğini unutmayın. Yeni bir fikre alışmak biraz zaman alabilir. Bu nedenle plan yapmak ve iyi bir iletişim kurmakla birçok sorunun önüne geçilebilir.

Ailenden Uzakta Olmak

Günümüz ortamında çoğu yetişkin sorumluluklarından dolayı ailelerinden uzakta yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin ne tür bir bakıma ihtiyacı olduğuna karar vermek gerekebilir. Her aile kendine ve koşullarına göre bir karar vermelidir.

 Bazı insanlar yaşlı ebeveynlerinin yanlarında veya daha yakınına taşınmasına karar verir; ancak, bu koşullar altında bu her zaman mümkün değildir. Bazı ailelerde ebeveynlerin bakımı onlara en yakın olan çocuğa düşebilir. Ancak, yaşlı ebeveynlerin velileri, ailelerinin ihtiyaçları ile ebeveynlerinin ihtiyaçları arasında denge kurmalıdır. Bakıcının koşulları değişirse, aile durumunu yeniden düşünmeyi düşünebilirler.

 Yaşlı ebeveynler sürekli bakıma ihtiyaç duyuyorsa, bakıcının gücü bir süre sonra kuruyabilir. Elbette çocuklar anne babalarını çok severler ve onlar için mümkün olan her şeyi yapmak isterler ancak bu süreç bazen bunaltıcı olabilir. Kendinizi böyle bir durumda bulursanız, gerçekçi olun ve yardım istemekten çekinmeyin. Unutmayın, yardım alırsanız uzun vadede onlara bakmaya devam edebilirsiniz.

Bakıcılar zorluklarla nasıl başa çıkabilir?

Ebeveynlerin yaşlandıkça çektiği acıları izlemek çok yorucu ve yorucu olabilir. Ebeveynlerine bakan çocuklar üzüntü, endişe, öfke ve suçluluk duyguları yaşayabilirler. Öte yandan, ebeveynler bazen memnuniyetsizliklerini ifade edebilir veya kendileri için yapılanları hemen takdir etmeyebilirler. Bu durumda, açıklık seviyesini belirlemek önemlidir; Hemen anne babanıza kızmayın. Unutmayın, herhangi bir duyguyla, özellikle de hoş olmayan bir duyguyla başa çıkmanın en iyi yolu, o gerçeği ve onunla ilişkili olanı kabul etmektir. Mücadele ederken, duygularınızı eşiniz, aile üyeniz veya güvendiğiniz arkadaşlarınızla paylaşmak yardımcı olabilir. Bunun gibi konuşmalar, duygularınızı anlamanıza ve dengenizi korumanıza yardımcı olabilir.

 İçinde yaşadıkları kültür, çocukların olduğu kadar ebeveynlerin de tercihlerini belirleyebilir. Bazı kültürlerde, birkaç neslin birlikte yaşaması veya sık sık bir araya gelmesi doğaldır, ancak bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Ebeveynleriniz kendi evlerinde yaşıyorsa, acil bir durumda ebeveynlerinizle iletişime geçebilecek anahtarlara sahip güvenilir bir vasiniz olması önerilir. Ebeveynleriniz yaşlandıkça, onlara bakmanın sorumlulukları zamanla daha zor hale gelebilir. Elbette bu planın herkese uygun bir çözümü olmayacaktır. Bu nedenle iyi bir plan yapmak, ailenizle açık iletişim kurmak ve işbirliği yapmak anne babanıza karşı bu sorumluluğu yerine getirmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, ihtiyaç duydukları özeni ve ilgiyi gördüklerini bilerek rahat hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir