Spor Sonrası Oluşan Kas Ağrılarına Çözüm

spor sonrası

Spor hayatınıza uzun bir ara veriyorsanız veya spor dünyasına ilk kez giriyorsanız, okuldan sonraki 24-48 saat içinde kas ağrıları hissetmeniz olasıdır. Bu ağrının nedeni, kaslarda biriken ve vücutta depolanan şekeri enerjiye dönüştüren laktik asittir. Vücuttaki şekeri enerjiye dönüştürmek son derece faydalıdır, ancak bazı kas ağrıları, yanmış şekerin kalıntısı olan laktik asitten kaynaklanabilir. Yaptığınız sporun bir anlamda üretkenliğin habercisi olduğunu söylemeliyiz. Unutulmamalıdır ki düzenli egzersiz alışkanlığı edinirseniz kas ağrıları da ortadan kalkacaktır. Günlük hayatımızı etkileyen bu kas ağrılarını geçici bir süreliğine de olsa yaşamak istemiyorsanız spor öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken bazı noktalara dikkatinizi çekmek isteriz. Birkaç önlem alarak, olası kas ağrılarını en aza indirebilirsiniz.spor sonrası

Ayrıca düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirseniz kas ağrılarının duracağını da unutmayın. Yapacağınız spor; İster koşu, ister basketbol, ​​ister fitness olsun, düzenli olarak kullanırsanız kas ağrılarının konuşulmayacağını hatırlatırız.

Kas ağrısının önlenmesi için etkili yöntemler;

Germe egzersizlerine dikkat edin… Özellikle spora yeni başlayanlar için bir yük gibi görünen spor öncesi ve sonrası yapılması gereken esneme hareketlerine dikkat etmelisiniz. Antrenmandan önce 15 dakika esnemek fiziksel sağlığınız için çok önemlidir. Kaslarınızın ısınmasını ve egzersize hazırlanmasını sağlayan esneme egzersizleri, kaslardaki laktik asit birikimini de en aza indirerek kas ağrılarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Su içmeyi ihmal etmeyin… Sağlıklı bir yaşam tarzının en önemli kurallarından biri olan suyu asla ihmal etmeyin. Egzersiz yaparken su içmeye özellikle dikkat edilmelidir. Egzersiz sırasında vücut ısı dengesinin sağlanmasında etkili olan ve terde sıvı kaybını destekleyen su takviyeleri aramalısınız. Tükettiğin suya kıyasla toksinleri atacağın için kas ağrılarını minimuma indirebileceksin.

Doğru tekniklerle pratik yapın… Spora yeni başladıysanız veya hala emin olmadığınız egzersizler yapıyorsanız profesyonel yardım almanızı öneririz. Yaptığınız spordan maksimum verimi almak istiyorsanız vücudunuzu kullanmadan doğru teknikle çalışmalısınız. Kendinizi gereğinden fazla aşırı yüklerseniz daha şiddetli kas ağrıları yaşayacağınızı da hatırlatmak isteriz.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin… Doğru beslenme kişinin hayatını ve sağlığını tamamen etkileyebilir. Egzersiz yaptıktan sonra kas ağrısından şikayet ediyorsanız, kaslarınızda laktik asit birikmesine neden olan gıdalardan kaçınmalısınız. Özellikle spor yaparken; Yumurta, muz, yoğurt, kefir ve kuruyemiş gibi önemli besinleri yemek planınıza dahil etmelisiniz. Egzersiz sırasında kaybedilen enerjiyi geri kazanmak ve kas ağrısını azaltmak istiyorsanız, protein diyeti yemelisiniz.

Yeteneğinizi aşmadan egzersiz yapın… Kaldırabileceğinizden daha fazla ağırlık kaldırmaya çalışmak, kendinizi normalden daha fazla tekrar yapmaya zorlamak kaslarınızda geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir. Spordaki hızınızı ideal seviyede tutmanız ve her geçen gün kademeli olarak artırmanız gerekiyor. Kendinizi kapasitenizin ötesinde araştırma yapmaya zorlamanın kas ağrılarının artmasına neden olacağını bilmelisiniz.

Dinlenmek için zaman ayırın… Yeni başlayanların en sık yaptığı ve kas ağrılarını arttıran hatalardan biri yeterince dinlenmemektir. Vücudunuzun ve kaslarınızın yeniden yapılanması ve iyileşmesi için egzersiz yaptıktan sonra en az 24 saat bekleyin. Bu nedenle haftada iki gün arka arkaya egzersiz yapmamalısınız. Ancak birkaç gün izin almanın atletik motivasyonunuzu azaltacağını düşünüyorsanız; Egzersiz yapmadığınız günlerde hafif yürüyüşler yaparak formunuzu koruyabilirsiniz.

Spor Sonrası Duş… Spor sonrası oluşabilecek olası kas ağrılarını önlemenin bir diğer etkili yöntemi de hemen ılık bir duş almaktır. Ilık bir duş almak, sanki su içiyormuşsunuz gibi kaslarınızdan laktik asidi uzaklaştırır. Ek olarak, ılık suyun etkisiyle yumuşayan kas ağrısı da azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir