Soğuk Havada Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

spor

Düzenli egzersizi hayatının bir parçası haline getirenler bilirler ki hava şartları ne olursa olsun spora ara verilmemelidir. Unutulmamalıdır ki, ister spor salonu olsun, ister açık hava olsun tüm sporlar sağlığımız için iyidir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte yavaş yavaş düşmeye başlayan hava sıcaklığının yerini kısa süre sonra soğuk ve sert bir mevsim olan kış alacaktır. Durum başta motivasyon düşüşü gibi görünse de soğuk havalarda spor yapmak son derece faydalıdır. Diyelim ki soğuk havalarda egzersiz yapmak daha fazla yağ yakar ve sizi formda tutar. Ayrıca, enerji depolamaya yardımcı olur, böylece gün boyunca çok daha iyi hissedersiniz. Hava koşulları spor aktivitelerinize engel olmamalıdır.spor

Soğuk havalarda açık havada spor yapmak doğru mu?

Tabii ki soğuk havalarda açık havada spor yapmak, egzersizinizi aksatacak veya performansınızı aksatacak koşulları göz önünde bulundurarak doğru önlemleri aldığınız sürece size zarar vermez. Üstelik fitness merkezlerinde yapacağınız yapay egzersizlere göre çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Soğuk havalarda dışarıda olacaksanız, kat kat giyinmeyi ihmal etmeyin. Bunun için global markaların özel olarak tasarladığı çeşitli fonksiyonlara sahip, soğuğun etkilerini en aza indirebilecek outdoor ceket modellerini tercih ederek rahatça spor yapabilirsiniz.

Şehirde mi yoksa ormanda mı spor yaparsınız; Doğru giyinerek ve gerekli ekipmanları taşıyarak maksimum verim elde edecek şekilde sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Sentetik ve polyester kumaşları tercih etmek pamuklu giysilere göre çok daha faydalıdır. Düşük sıcaklıklarda yapacağınız doğa sporlarında daha çok kaslarımız ısınmayı hızlandırmak için çalışmaya başlar. Bu durumda glikojen depolarında azalma gözlenir. Ayrıca damarlarda soğuk hava nedeniyle büzülme meydana gelir. Bu durumda vücudumuz kan akışını yavaşlatarak ve çekirdek sıcaklığın düşmesini önleyerek tepki verecektir.

Soğuk havalarda spor yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru Egzersizi Seçmek… Soğuk havalarda çok hafif egzersiz önerilmez. Kolay bir tempoda yapacağınız sporlarla vücut ısısını korumak oldukça zordur. Bu nedenle bisiklet, tempolu yürüyüş veya koşu gibi ritmik sporlara öncelik verilmesi önerilir. Vücut ısısı kendiliğinden yükseleceği için soğuk size dokunmaz.

Vücut ısınızı dengelemek zorundadır… Vücut ısınız havanın dereceleri kadar önemli değildir. Doğru kıyafetleri seçerek kendi vücut ısınızı dengelemeniz gerekiyor. Outdoor aktiviteleri için özel olarak tasarlanan outdoor pantolonları ile her koşulda rahatlıkla spor yapabilirsiniz.

Mutlaka bir ısınma ile başlayın… Temiz havada spor yapmaya başlamadan önce mutlaka evde veya içeride bir ısınma yapmalısınız. Hızınız kademeli olarak artmalıdır. Acele etmeyin ve koşmayın. Spor aktiviteleri sırasında dinleneceğiniz zaman mümkünse korunaklı veya kapalı bir yerde olmaya çalışın.

Bol su için… Hızlı tempolu antrenmanlar içme suyu gerektirse de, yaz antrenmanlarına göre daha az su olabilir. Özellikle soğuk havalarda egzersiz yaparken su içmeyi unutabilirsiniz. Ancak spor sırasında mevsim şartları ne olursa olsun, vücudun ciddi şekilde sıvı kaybettiğinin farkında olmalı ve dehidrasyon gibi sorunlardan kaçınmak için bol su tüketmelisiniz.

Egzersiz yaptıktan sonra duş almalısınız… Özellikle soğuk havalarda egzersiz yaptıktan sonra terinizi üzerinizde kurumasına izin vermeden hemen değiştirmelisiniz. En fazla 10 dakika duş almak ve vücut sıcaklığında ani bir düşüşten kaçınmak çok önemlidir. Egzersiz sonrası duş aldığınızda vücut ısınız kontrollü bir şekilde normale döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir