RULMANLARIN YAĞLANMASI NASIL YAPILIR?

rulman yağlanması, rulman bakımı, rulman bakımı yapımı

Rulmanın yağlanması, rulmanın içinde aşağıdaki görevleri yerine getirir.

1- Kayan yüzeylerin yağlanması (bilyeler ve ya makaralar ile kafesin arasında yer alan sürtünmenin azalmasını sağlar.)

2-Döner yüzeylerin (bilyeler ve ya makaralar ile yatakların) yağlanması

3- Rulman içinde korozyona ve pasa karşı koruma sağlar

4- Dış etkenlerin (toz, nem gibi) rulmana girmesinin engellenmesini sağlar

5- Isı aktarmasına yardım etmek (ısının rulmanın dış gövdesine akması).

Rulmanların yağlanması sıvı yağ ve gres ile yapılır.rulman yağlanması, rulman bakımı, rulman bakımı yapımı

SIVI YAĞ İLE RULMAN YAĞLANMASI

Sıvı yağ ile yağlanan bir rulmanın dönmeye direnmesi rulmanın modeline ve taşıdığı yüke, yağın viskozitesine, miktarına ve rulmanın dönme hızına bağlı olmaktadır. Dönmeye direnç, kullanılan yağ miktarı ve viskozitesi arttıkça artacaktır. Önem verilen ilk faktör güvenceli yağlama olduğundan dönmeye direnç ikinci planda kalır. Bu bağlamda sızıntıların ve yağların buharlaşması etkisini geçmek için ve ideal yağlama sağlamak için daha fazla miktarda ve genel olarak daha kalın yağ (yüksek viskozite) kullanılır. Genel olarak ağır yük kaldıran ve yavaşça dönen rulmanlar yüksek viskoziteli yağlara ihtiyaç duyar. Hafif yük kaldıran ve hızlı dönen rulmanlar ince yağa ihtiyaç duyar.

GRES İLE RULMAN YAĞLANMASI

Rulmanlar yüksek basınçlı gres pompası ile yağlandıkları zaman bu görev özellikle yapılmalıdır. Yüksek basınç rulmanlara zarar verebilir ve gresi israf eder. Aşırı gres miktarından dolayı sıcaklığın artmasına yol açar ve rulmanın dışını kirletir. Uygulamaların en çoğunda rulmanın bilyeler arasındaki boşluk hacminin yarısı ve ya üçte biri kadar gres miktarı idealdir. Genelde bundan büyük miktarlar dönme sırasında sızdırmazlıklardan (conta) otomatik dışarıya deşarj edilir. Bazı uygulamalarda sözü edilen miktarlardan fazla ve ya daha az gres miktarına ihtiyaç duyulur. Çok küçük dönme direncine ihtiyaç varsa rulman çok küçük miktar gres ile yağlanılır. Aksine rulman çok ağır (yavaş) dönüyorsa ve kir-toz-nem ve dış etkenlere maruz kalmış ise, o zaman tamamen gres ile doldurumu yapılabilir. Çoğunlukla, yüksek dönme hızları ve yüksek sıcaklıklar gresleme aralıklarını normal şartlara oranla kısaltır.

Gresleri temiz kapların içinde muhafaza etmeli, greslemeyi temiz pompa ve aletler ile yapmalısınız. Gres kaplarını kapalı şekilde muhafaza etmelisiniz. Rulmanları gres ile çok doldurmayın çünkü dışarıya taşan gres etrafı kirletecektir. Aşırı gres miktarı rulman sıcaklığını yükseltir. Teçhizat uzun zaman çalışmıyor ise milleri ve greslenen yatakları belirli zamanlarda döndürmeli yani hareket ettirmelisiniz. Gres ve ya yağ tabakası yenilenerek rulmanların duyarlı yuvarlanma kısımlarının oksidasyon ve korozyona uğraması engellenir. Contaları ve havalandırma deliklerini muntazam şekilde kontrol etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir