Reformer Pilates Ne Demek?

reformer pilates, reformer pilates nedir, reformer pilates nasıl yapılır

Fit bir vücuda sahip olmak amacıyla yapılan pilates son yıllarda yeni bir şekil kazanmış ve buna reformer pilates adı verilmiştir.

Normal pilatesten farklı olarak reformer makinesinin kullanıldığı bu pilatesle kas yapıları daha güçlü hale gelir. Aynı zamanda daha yoğun ve daha dinamik olarak tabir edilen reformer pilates yapılırken eklemlere aşırı derece yük bindirilmez ve güçlü kas yapısı oluşturmak için çalışmalar yapılır. Bu pilates için kullanılan reformer aleti Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralı olan askerlerin tedavisi amacıyla Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Tedavi için yataklara ve duvarlara yaylar takılarak hastaların hareket ettirilmesi sağlanmıştır. Böylece hastalar yataktan kalkmadan iyileşmiş ve günümüz reformer aletinin temelleri o yıllarda atılmıştır.reformer pilates, reformer pilates nedir, reformer pilates nasıl yapılır

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer pilates genel olarak vücudun güçlenmesini, esneklik kazanmasını, kaybedilen enerjinin geri alınabilmesini sağlar. Aynı zamanda zinde kalmak amacıyla da yapılan bu egzersize başlamadan önce karın kaslarının nasıl çalıştırılması gerektiği öğrenilmeli ve nefes alma eğitimi yapılmalıdır. Bu iki eğitim için pilates uzmanlarından yardım alınabilir. Hem mental hem de fiziksel gelişimi sağlayan reformer pilates aleti ile yüzden fazla egzersiz hareketi yapmak mümkündür. Çok yönlü şekilde kullanılabilen bu alet haftanın iki ya da üç günü elli dakika veya bir saat şeklinde uygulanır. Aletle hangi hareketlerin yapılacağı pilates uzmanları tarafından gösterilir ve ilk ayın sonunda gözle görülür derecede fark ortaya çıkar.

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Reformer pilatesin faydaları içerisinde en çok bilinen özellik alt karın kaslarını sıkılaştırmasıdır. Fit görünüm kazandıran bu pilates özellikle doğum sonrası zayıf kalmak için tavsiye edilir. Bu pilates aynı zamanda omurgaya destek veren kasları daha güçlü kıldığında dolayı bel ağrısı şikayetini azaltır. Bel, boyun ve sırt kaslarını çalıştırdığı için boyun fıtığı oluşma riskini en aza indirir. Doğru nefes alındığında kaslardaki gerginliği azaltan reformer pilates kas sisteminde dengeyi sağlamakta etkilidir. Normal egzersizlerde vücut ağırlığı kullanıldığı için eklemlere yük biner ancak reformer pilatesi bu ağırlığı eklemlerden alarak vücudun daha dengede çalışmasını sağlar. Ayrıca bu alet sayesinde yer çekeminin etkisiyle yatarak yapmakta zorlanılan hareketler daha kolay şekilde yapılabilir. Reformer pilates hareketleri düzenli şekilde yapıldığında hızlı bir gelişim ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir