Parmak Sızlamasına Ne İyi Gelir?

parmak sızlaması

Parmak sızlamasının ana nedenleri arasında yoğun şekilde yapılan spor sonrasında ellerde meydana gelen yorgunluktur. Elleri yoğun olarak kullanıldığı sporlarda (basketbol, voleybol, masa tenisi, tenis) spor sonrası ellerdeki kaslar ve parmakların aşırı yorgunluğu bir süre elde titreme, parmakların ağrıması ve sızlaması görülebilir. Spor haricinde ağır yük taşımanın ardından bile parmaklarda sızlama görülebilir. Eğer eklemlerinde ağrı varsa bu ciddi bir rahatsızlığın nedeni olabilir. Bunu iyi ayırt etmek gereklidir. Zaman zaman parmak eklemlerinde ağrı olabilir. Ancak bu ağrıların kronik hale gelmesi durumunda önemli hastalık söz konusu olabilir. Parmak sızlamasına ne iyi gelir sorusuna gelirsek kendinize uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut.parmak sızlaması

Parmak Sızlamasını Dindirme Yolları

Uygulayabileceğiniz en basit yöntem ağrıyan eklemi ıslak ve ılık bir havlu ile sarmaktır. Günde birkaç kez elinizi bir masanın üstünde uzatarak şişen eklemleri gerin. Sonrasında elinizi yumruk yapıp, yumruğunuzu kaldırarak gerilimi artırmayı deneyin. Diğer elinizle tüm parmakları hafifçe açıp kapatın. Aşırı kuvvetli olmayan ağrı kesiciler de yardımcı olacaktır. Güçlü ağrı kesiciler daha büyük sorunların belirtisi olan şiddetli ağrıları gizleyeceğinden tavsiye edilmez. Dolama sebebiyle parmağınız acıyor ise; iltihabı dindirmek için günde 1-2 kez onar dakikalık sıcak su banyoları yapabilirsiniz. Parmağınızda ezilme varsa, dinlenme, yüksekte tutma, kaldırma tedavilerini de uygulayabilirsiniz. Parmağı 24 saat kadar dinlendirin. Dayanabilecek duruma geldiğinizde tekrar hareket ettirin. Dinlenme süresince günde birkaç kez onar dakika aralarla buz uygulayın. Parmağı elastik bir bandaj ile koruyacak bir şekilde ve sıkmadan sarın. Sonrasında parmağı yükseğe kaldırarak eklemlerde bulunan sıvının dışarı akmasını sağlayın.

Eklemleri İhmal Etmeyin

Parmak sızlamalarında tedavi öncesinde kişinin sızlamanın sıklığını kendisi test etmesi yararlı olacaktır. Ağrı kronik durumdaysa doktora gidip kan testleri yaptırmak ve uygun görülmesi halinde röntgen çekilmek gerekmektedir. Böylece ağrının bağışıklık kaynaklı olup olmadığı anlaşılır. Bunun yanında röntgen aracılığıyla da eklem ve kemiklere bakılır. Parmak sızlamasına ne iyi gelir sorusundan önce sızlamanın kaynağının başka nedenleri olmadığından emin olmak gerekmektedir. Doktorunuzun koyacağı teşhise göre tedavi olanakları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir