Omurga Stres Kırığı Nedir?

stres kırığı

Stres kırıkları, kemikte oluşan küçük kırıklardır. Stres kırıklarına genellikle sporcularda atlama, kısa veya uzun mesafe koşma gibi aşırı kemik kullanımı neden olur. Stres kırıkları, osteoporoz nedeniyle zayıflamış bir kemiğin günlük aktivitelerinde de kırılmaya neden olabilir.stres kırığı

Stres kırıkları en çok omurga ve bacak kemiklerinde bulunur. Uzun mesafelerde ağır nesneleri taşıyanlarda veya sporcularda stres kırıkları yaygındır. Ancak stres kırığı sadece spor yapanların değil hemen herkesin başına gelebilir. Egzersiz yaparken veya ağır bir nesne taşırken stres kırıkları gelişebilir.

Omurganın stres kırığı

Omurganın stres kırığı, omur adı verilen bir dizi birbirine bağlı kemikten oluşur. Yetişkinlerin yaklaşık %5’inde, omurların üst ve alt eklemlerini birbirine bağlayan kemiğin alt lomber bölgesinde kırık olabilir. Bu kırık, omurun bir veya iki tarafında meydana gelebilir. Bunlar, genellikle çok hareketli olan alt omurların alt omurlarının aşırı yüklenmesi nedeniyle oluşan “stres kırıklarıdır”. Bu kırıklara omurganın stres kırıkları (spondiloliz) denir.

Omurgada bu bölgenin çok hareketli olması nedeniyle oluşan stres kırığı çoğu zaman iyileşmeyebilir. Ancak bu kırıklar genellikle ergenlik döneminde ağrıya neden olur; Yetişkinlikte bu ciddi sorunlara neden olmayabilir.

Bazı hastalarda kırık üst omurun alt omurgaya göre öne kaymasına neden olabilir. Bu duruma “bel kayması” veya “spondilolistezis” de denir. Spondilolistezis, yer değiştirmenin derecesine bağlı olarak daha ciddi sorunlara neden olabilir. Alt sırtın bu tip kırık nedeniyle yer değiştirmesi tıbbi dilde “istmik spondilolistezis” olarak adlandırılır ve genellikle L5 omurunun S1 omurunun üzerine kayması olarak görülür.

Bel ağrısı için doktora başvuran hastaların %5 ila %10’unun bel ağrısı çektiği tespit edilmiştir. Lomber kaymanın bir diğer türü de, genellikle 40 yaşından sonra yaşlanma sonucu omurga ve çevresindeki bağ dokularında aşınma ve yıpranmaya bağlı olarak görülen lomber yer değiştirmedir. Bu sorun tıbbi olarak “dejeneratif spondilolistezis” olarak adlandırılır. Yaş, aşınma ve yıpranma ile ortaya çıkan bel kayması, genellikle L4 omurunun L5 üzerinden öne doğru kaymasıdır. Lomber kaymaya genellikle “dar kanal” eşlik eder.

Belirtiler

Stresin neden olduğu kırıkların ilk başta tespit edilmesi zor olabilir, ancak zamanla kırık bölgesinde ağrı gelişir. Stres kırıklarında ağrı genellikle bir noktada başlar ve istirahatte azalır.

Ağrılı bölgede şişlik görünebilir. Ağrı, stres kırığının en yaygın şikayetlerinden biridir.

Ağrı, yaralanmanın şiddetine bağlı olarak artabilir. Bir kişi bir sporcu ise, basit bir aktiviteden sonra bile şiddetli ağrı hissedebilir. Veya ağırlık aktarırken, yürürken veya dinlenirken kırık bölgesinde ani ağrı oluşabilir.

Stres omurga kırığının belirtileri nelerdir?

Omurganın stres kırıkları (spondiloliz) her zaman klinik semptomlara sahip olmayabilir. Bazen başka nedenlerle belden çekim yaparken kazara olabilir. Klinik belirtiler varsa, bel ağrısı, kalçalarda ağrı, sırt kaslarında gerginlik ve daha az sıklıkla bacaklarda uyuşma, ağrı (oturmada ağrı) ve ayaklarda güç kaybı şeklinde kendini gösterebilirler. . Ağrı genellikle ayakta durmak, yürümek ve diğer aktivitelerle kötüleşirken, dinlenme ile iyileşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir