Lağım Faresi İlaçlama

lağım faresi ilaçlama, lağım faresi nasıl ilaçlanır, lağım faresi ilaçlama işlemi

Fareler, Rodentia (kemiriciler ya da kemirgenler) takımının Myomorpha alt takımına mensupturlar. Mus muculus ( ev faresi ) başta olmak üzere yeryüzünde yaygın olarak görülen kemirgen yaratıklardır. Birden fazla türe sahip olan ve genellikle gece, yaşamlarını sürdüren bu memeli hayvanlar, oldukça hızlı bir üremeye sahiptirler. Fareler, doğada bulunan pek çok hayvanın, yılanın, yırtıcı kuşların, tilkilerin ve daha pek çok hayvanın besin kaynağıdır. Ayrıca et deposu olarak da adlandırılan fareler, besin için tahıl ürünlerini ve evlerde bulunan yiyecekleri yemeyi tercih ederler. Yiyecek bulmak için ise, tarlalara, evlere, ambar depolarına ve akla gelen yiyecek bulunan her yere kolaylıkla yerleşip, kendilerine yaşam alanları belirleyebilirler.lağım faresi ilaçlama, lağım faresi nasıl ilaçlanır, lağım faresi ilaçlama işlemi

Fareler içinde neredeyse en büyük tür diyebileceğimiz fare türü, lağım faresidir. Lağım faresinin latince adı, Rattus norvegicus olarak bilinmektedir. En büyük tür olarak bilinmesinin en bariz sebeplerinden birisi de, yaklaşık yarım kilodan fazla bir ağırlığa sahip olmalarıdır. Boyları da neredeyse 40 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca, sadece kuyruklarının boyutu 21 cm kadar bile olabilmektedir. Görünüş olarak da iri olduğunun hakkını veren lağım faresi, kürkle kaplı vücuda sahip olup; kahverengi ya da gri renge sahiptirler. Lağım farelerinin kuyrukları ve kulakları pul pul şeklindedir ve kuyruğu hem kafasından hem de vücudundan daha kısadır. Dışkıları tıpkı bir kapsülü andırır.

Lağım Farelerinin Yaşam Biçimleri Nasıldır?

 Lağım faresi, gece yaşamını sever. Yer altı oyukları, kanalizasyonlar ve daha çok bataklık olan yerler, lağım farelerinin yuva yapmaları için eşsiz bir ortamdır. Karınlarını doyurmak için ise, bu yerlerden evelere girerek yiyecek arayışında bulunurlar. Lağım farelerine deniz kenarlarında rastlamak daha yüksek orandadır.

Gerçek anlamda sosyal değildirler. Görünüş itibari ile her ne kadar baskın ve sosyal görünseler de, görünüşlerine aldanmamak lazım. Sahip oldukları üyeler, hem itaatkar hem de baskındırlar ama bu asosyal oldukları gerçeğini değiştirmez.

Lağım Fareleri Ne İle Beslenir?

İri cüsseleri sebebiyle pek de yiyecek seçmedikleri anlaşılmaktadır. Bu yüzden hem etçil hem de otçul olarak beslenebilirler. Ancak, yemek konusunda bir seçim seçenekleri olursa; ilk tercihlerini etten, tahıldan, fındıktan ve meyveden yana yapacakları bilinmektedir. Tüm bu lüks besinlerin yanı sıra, ölü hayvanlar, diğer kemirgenler ve küçük balıklar da yine lağım farelerinin menüsünde bulunan besinlerdir. Küçük balık ve kemirgen hayvan yakalama konusunda usta oldukları da unutulmamalıdır. Yemek yemenin dışında, su tüketme ihtiyaçları da fazla olan lağım fareleri, mümkün olduğu kadar su kaynağına yakın yerlerde yaşamayı tercih ederler.

Lağım Fareleri Nasıl Çoğalır?

Neredeyse yılın her yılı çiftleşebilen lağım fareleri, 2 ila 5 ayda cinsel olgunluğa erişmiş olurlar. Yaptıkları tek doğumda 4 ve 22 sayısı aralığında yavru dünyaya getirirler. Dişi lağım fareleri, bir yıl içinde 3 ya da 12 sayısı arasında doğum yapabilirler. Yetişkin hale gelmiş olan fareler, doğal ortamda 1 yıla kadar yaşamlarını sürdürürüler ve daha sonra hayatları son bulur.

Lağım Farelerinin Yaşam Alanlarını İstilası Nasıl Anlaşılır?

Gece yaşamlarını seven lağım fareleri, şayet gündüz ortalarda dolaşıyorsa; istilanın başlangıcı görülmüş demektir. Gıdalarda ve kablolardaki ısırık izleri, yürüme esnasında sürtünmeleri ve bu sürtünme sonucunda oluşan yağ lekeleri de yine istilanın belirtileri arasındadır. Lekenin koyu renkli olması, farelerin o bölgeden geçtiklerini belirtir. En bariz istila belirtisi büyük olan dışkılarıdır.

Fare istasyonları ve fare zehiri gibi ilaçlama yöntemleri ile kurtulabilirsiniz. En garanti yöntem ise, profesyonel ilaçlama şirketleri ile iletişim içinde olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir