Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Keratokonus

Erken ve hafif aşamalarda gözlük ve yumuşak kontakt lensler görmeyi iyileştirmek için yeterlidir. Ancak hastalık ilerledikçe kornea incelir ve deforme olur; Bu aşamada gözlük ve yumuşak kontakt lensler yeterli değildir.Keratokonus

Keratokonusu tedavi etmek için aşağıdaki tedavi seçenekleri kullanılır:

Korneanın dikilmesi

Özel yumuşak kontakt lensler

Sert Gaz Geçirgen Kontakt Lensler

Yumuşak kontakt lens (kombine lensler) üzerinde sert gaz geçirgen kontakt lensler

Hibrit kontakt lens

Skleral veya yarı skleral lens

Intacs

Kornea nakli (keratoplasti)

Zımba işleme

Zımbalama tedavisi, hastalığın ilerlemesini durdurmayı amaçlayan tedavidir. Bu tedavide göze riboflavin (B12 vitamini) aşılanır ve ardından ultraviyole ışık A ile kornea güçlendirilir. Dikiş tedavisi damla ilaçlarla yapılır ve yaklaşık 40 dakika sürer.

Keratokonus için özel yumuşak kontakt lensler

İleri aşamalarda standart yumuşak kontakt lensler net görüş sağlamaz. Bu nedenle bu hastalık için özel yumuşak kontakt lensler kullanılır.

Sert gaz geçirgen kontakt lensler

Bu durumun tedavisinde kullanılan birincil lensler sert gaz geçirgen kontakt lenslerdir. Keratokonus için çok net bir görüntü sağlarlar ancak çok rahat değildirler.

Yumuşak kontakt lens üzerinde katı gaz geçirgen kontakt lens (kombinasyon lens kullanımı)

Bazen sert gaz geçirgen kontakt lensler korneanın yüzeyini çizebilir. Bu gibi durumlarda yüzeyi korumak için önce korneaya yumuşak bir kontakt lens uygulanır; Buna, sert, gaz geçirgen bir kontakt lens eklenmiştir. Bu uygulamaya “Piggyback” lens uygulaması denir.

Hibrit kontakt lens

Hibrit kontakt lensler; Ortası sert, çevresi yumuşak malzemeden yapılmıştır. Sert kısım iyi bir görüş sağlarken, etrafındaki yumuşak kısım rahatlık sağlar. Bu nedenle keratokonus tedavisinde tercih edilen lens hibrid kontakt lenslerdir.

Skleral veya yarı skleral lens

Skleral ve yarı skleral lensler, gözün renkli kısmının üzerini korneayı tamamen kaplayan geniş çaplı lenslerdir. Sert lenslerin veya hibrit lenslerin kullanılamadığı durumlarda skleral veya yarı skleral lensler denenir.

Intacs

Bazı hastalarda, halkanın korneaya cerrahi olarak yerleştirilmesi ile daha iyi bir görüntü elde edilebilir. Halka tedavisinden sonra gözlük veya kontakt lens ihtiyacı tamamen ortadan kalkmaz. Bu nedenle her hastaya halka tedavisi önerilmemektedir.

Kornea nakli (keratoplasti)

İleri keratokonusu olan hastalarda yukarıdaki tedavilerin hiçbiri yeterli görmeyi sağlayamaz. Bu durumda kornea nakli kaçınılmaz hale gelir. Kornea nakli, tam tabaka (penetran keratoplasti) veya yarı tabaka (DALK) nakli olarak yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir