Kalbin Adım Adım Dolaşım Macerası

kan dolaşımı

Kalbin çok sistematik bir mekanizması vardır. Bu mekanizmadaki tek bir arıza, bir kişinin hayatını sona erdirebilir. Bu mekanizmalardan en önemlileri sağ ve sol taraftaki pompalardır: Kalbin her iki yanında kulakçıklar ve karıncıklar bulunur. Atriyum küçük bir pompa olarak işlev görür ve ventriküller büyük bir pompa olarak işlev görür.kan dolaşımı

  1. Kalbin sol tarafı saf kanla ilgilenir; Gelen saf kanın organlara ve dokulara ulaştırılması görevi, kalbin sol tarafında bulunan sol atriyum ve sol ventriküle aittir. Kalbin sağ tarafı kirli kanla ilgilenir; Sağ ventrikül ve sağ atriyum, kirli kanı temizlemek için akciğerlere iletmeye yarar.
  2. Saf kan kalbe ulaştığında önce üstteki küçük pompaya yani sol kulakçığa girer. Buradan aşağıdaki büyük pompaya, yani sol ventriküle aktarılır. Kalpteki her kulak kepçesi farklı görünse de aslında yaptıkları iş aynıdır; her birine kanın belirli bir hedefe aktarılması görevi verilmiştir. Bahsettiğimiz bu ardışık süreç nedeniyle mekanizmanın sistematik işleyişi çok önemlidir. Her şeyin sırayla yapılması gerekiyor. Bu sıra bozuksa kalp vücuda kan pompalayamaz veya kalpte aşırı kan yükü oluşur.
  3. Bu sekansın düzgün çalışması için kulakçıklar ve ventriküller arasında tıkaçlar vardır. Bu kapaklar akış yönünde tek taraflı açılır. Atriyum kasıldığında, bu valfler açılır ve kan büyük bir pompaya, yani ventriküllere akar.
  4. Bundan sonra kanın geldiği yere geri dönmemesi için kapaklar tekrar kapatılır. Ana damar oksijensiz kanı vücudun sağ tarafına ve pulmoner damarlar bu kanı akciğerlere iletir.
  5. Pulmoner ven, akciğerlerden kalbin sol tarafına oksijenli kanı iletir ve aort bu kanı vücuda gönderir. Kanın bu hareketi sırasında, kalp kapakçıkları kasılır ve kanın odacıklar arasında geçişine izin verir. Bu kapakçıklar ayrıca kalbin ventriküllerinde de bulunur. Ventriküller kasıldığında bu valfler açılır ve vücuda kan akar.
  6. Pompalama işlemi durduğunda valfler kapanır ve pompalanan kan kalbe geri dönemez. “Kalp atışı” olarak algıladığımız ses, genel olarak düşünüldüğü gibi kalbin kasılması ve gevşemesi sonucu oluşan bir ses değildir. Kalp atışını dinlediğimizde, aslında bu dört kapakçığın aniden açılıp kapandığını duyuyoruz.

Kalp atış hızınız dakikada 60’ın altında veya 100’ün üzerindeyse, bu tehlikeli bir sinyal olabilir.

Kardiyovasküler hastalık, dünyadaki en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Dünyada her yıl 17 milyon, ülkemizde 160 bin kişi kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir