Kahvaltılık Gevrekler Sağlıklı Mı?

gevrek

Sağlıklı beslenmek ve formda görünmek isteyenler kilo kontrolü için genellikle kahvaltılık gevrekleri tercih ederler. Vitamin ve mineralleri de içeren mısır gevreğinin bir takım işlemlerden geçtiği unutulmamalıdır.

Mısır gevrekleri de kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedir. “Doğal” veya “şekersiz” etiketli ürünlere kanmayın. Farklı özelliklerine göre pişirilen mısır gevrekleri, güne kahvaltıya çok zaman ayırmak istemeyenler için en iyi seçimdir. Tahılları işledikten sonra besin değerlerinin düştüğünü de bilmelisiniz.gevrek

Hem sağlıklı hem de besleyici olması gereken mısır gevrekleri özenle seçilmelidir. Yüksek lifli gıdalara öncelik verilmelidir. Lifli yapısı sayesinde sadece sağlığınızı korumakla kalmayacak, aynı zamanda uzun saatler tok kalacaksınız.

Yaygın olarak süt, yoğurt, meyve veya kuruyemiş ile tüketilen mısır gevrekleri ince kıyılmış veya şişmiş halde üretilir. Ancak tüm tahılların yararlı olduğunu düşünmeyin. Tahıl alışverişi yaparken kutunun üzerindeki kelimeleri okumanızı öneririz.

En çok tüketilen mısır gevreği alternatifleri;

Müsli… Müsli içeren tahılları seçerken şeker içermediğini göz önünde bulundurmalısınız. İlk tercihiniz şekersiz mısır gevreği olmalı. Ancak şeker içermeyenini bulamıyorsanız, şeker oranı en düşük olanı seçmelisiniz.

Yulaf ezmesi… Kahvaltıda yulaf ezmesi tüketirseniz, gün boyu sizi ayakta tutacak enerjiyi de almış olursunuz. Son derece sağlıklı bir seçenek olan yulaf ezmesi yüksek oranda lif içerir. Lif oranı yüksek olan yulaf ezmesi, geç sindirilen bir besin olduğu için uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olacaktır.

Şişirilmiş Pirinç… Besleyiciliği yüksek pirinç yapımında birçok işlemden geçerek elde edilen şişirilmiş pirinci kahvaltıda yerseniz, kan şekerinizin kısa sürede düşeceğini fark edeceksiniz. İşlenmiş pirincin sadece hızlı acıkmanızı sağlamadığını, aynı zamanda sağlıksız olduğunu da bilmelisiniz.

Mısır gevreği… Şekersiz seçeneklerden seçmeniz gereken tahıllardan kahvaltıda düşük kalorili tahıllar yiyebilirsiniz. Ekleyebileceğiniz taze meyvelerle renklendirebileceğiniz mısır gevreğini kontrollü bir şekilde tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tahıllar kilo verdirir mi?

Kilo vermek isteyen ya da kilo kontrolü ile formda kalmak isteyen diyetisyenlerin genellikle tercih ettiği kahvaltılık gevrekler kilo vermek için tüketilmemelidir. Kalorilerinin düşük olması mutlaka kilo verecekleri anlamına gelmez. Kahvaltınızda çok kalori tüketenlerdenseniz bu durumu önlemek için sadece kahvaltılık gevrek kullanın.

Kahvaltılık gevrekler ile kilo vermek istiyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Kilo vermek yerine fazla kalori alımını önlemek için tüketilmesi gereken tahılları satın alırken lif, şeker ve tahıl oranı gibi konuları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu besleyici ve pratik bir kahvaltı seçeneği olsa da kontrolsüz tüketildiğinde kilo alımına neden olabileceğini de bilmelisiniz.

Kontrolsüz tahıl tüketirken kilo vermeye çalışırken kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Lif oranı yüksek, mümkün olduğunca çok şekersiz tahıl seçin. Çikolatalı pullar ve renkli pullar, bu yüzden uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca tuz ve şeker içeren ve sağlığınıza pek de iyi gelmeyen pirinç şişlerinden uzak durmanızı öneririz.

Kahvaltıda düzenli olarak tam tahıl tüketen kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda, sağlıklı bir vücut yapısına sahip oldukları bulunmuştur. Düzenli olarak tam tahıl tüketen kişilerin koroner kalp hastalığından % oranında korunduğu, tip 2 diyabet görülme sıklığının ise % oranında azaldığı sonucuna varıldı. Bu nedenle mümkün olduğunca tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri kullanmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir