İş Yerlerinin İlaçlaması

İş yeri ilaçlama, haşerelere karşı en sık yapılan uygulamalar arasında yer aldığı gibi; iş yerinin hizmet verdiği sektöre ve bulunduğu bölgeye göre alanda görülen haşere türü farklılık gösterebilmektedir. Ofis gibi iş yerleri içerisinde genellikle hamam böceği, karınca ve fare gibi zararlı canlılar görüldüğü gibi; mobilya üretimi yapan iş yerlerinde ağaç kurdu ve fare türleri sıklıkla görülmektedir. Bunun yanı sıra; ağaçlık alanlara yakın yerlerde konumlanmış iş yerlerinde; haşere ve kemirgen türleri daha sık görülmektedir. İş yerleri için maddi zarara neden olan zararlı canlılar aynı şekilde, çalışanların sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle bit, pire ve tahtakurusu gibi parazit olarak yaşayan ve insanları konak canlı olarak kullanan haşerelerin iş yerlerine yayılması, sağlık sorunlarına neden olduğu gibi hızlı bir şekilde yayıldığı için salgın hastalıklara da neden olabilmektedir.

İş yeri ilaçlaması giderlerde yaşayan ve bakterilerin yayılmasına yol açarak sağlık sorunlarına ortam hazırlayan haşerelere karşı yapılabildiği gibi; zehirli haşereler arasında bulunan akrep, yılan ve çıyan gibi canlılara karşı da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra; özellikle bodrum ya da giriş katında bulunan iş yerleri için büyük sorun yaratan kemirgenlere karşı da sıklıkla uygulama yapılmaktadır. Sıvı ilaçlar ya da takviye haşere ve fare ilaçları kullanılarak yapılabilen iş yeri ilaçlama için; profesyonel firmalar tarafından destek almak ve kalitesiz uygulama yapan amatör şirketleri kesinlikle tercih etmemek gereklidir. Etkisiz ilaçlar ile gerçekleştirilen uygulamalar, insan ve çevre sağlığı açısından ciddi tesirlere yol açabileceği gibi; zararlı canlıların da dirençleri üzerine ters etki yaparak, güçlenmelerine neden olabilecektir.

Buharlama ya da püskürtme metotları yoluyla gerçekleştirilebilen iş yeri ilaçlaması için haşere türü ve zararlı canlılara karşı kullanılacak ilacın kalitesi baz alınarak uygulama yapılmalıdır. İlaçlama alanında profesyonel olmayan firmalar tarafından yapıldığında etkili sonuç vermeyecek olan uygulamalar, insan sağlığını da olumsuz etkileyebileceğinden, bu kıstasa dikkat etmek gereklidir. İş yerlerinin temiz ve yaşanabilir alanlar olması için gerektiği gibi üretilen ya da satılan maddelerin de zarar görmemesi için düzenli olarak böcek ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir