Folik asit nedir?

folik asit

Folik asit, proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerin birbirine dönüştürülmesini sağlar, DNA yapısındaki nükleik asitlerin üretiminde, kan hücrelerinin üretimi ve çoğalmasında etkilidir.folik asit

Çocuğunuzun vücudunda gelişen ilk sistemlerden biri sinir sistemidir ve folik asit sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynar. Nöral tüp bozukluğu (nöral tüp defekti) ile ilişkili bir bozukluk olan Spina bifida, hamilelik sırasında folik asit ile yeterince beslenmeyen hamile kadınların çocuklarında ortaya çıkar.

Spina bifida, beyni ve omuriliği oluşturacak olan tüpün fetüsü gelişimi sırasında düzgün kapanmadığında ortaya çıkar. Embriyonun nöral tüpünün kapanması gebeliğin erken döneminde gerçekleşir.

Folik asit faydaları

Folik asit vücut fonksiyonlarının devamlılığı için son derece önemlidir. Folik asit, vücuda oksijen sağlayan sağlıklı kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur. Folik asit eksikliği ile birlikte yüzde yorgunluk, halsizlik ve solukluk oluşabilir.

Folik asit ayrıca hücrelerdeki DNA ve diğer genetik materyallerin sentezi, onarımı ve bölünmesi için çok önemlidir. Özellikle hamilelik sırasında folat eksikliği, spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabilir.

Folik asidi gün boyu tükettiğiniz gıdalardan alıp doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Yeterli folat seviyeleri birçok hastalığa karşı koruma sağlar.

Depresyon

Düşük folat seviyesine sahip kişilerin depresyona daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, folat takviyeleri almak, depresyon ilaçlarını daha etkili hale getirebilir.

Otizm

Bazı araştırmalar, hamilelikten önce ve hamilelik sırasında folat almanın bir çocuğun otizm geliştirme olasılığını azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, araştırma sonuçları kesin değildir ve folatın potansiyel rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Romatizmal eklem iltihabı

Doktorlar romatoid artriti desteklemek için folik asit kullanılmasını önerebilir. Bu, folat takviyeleri almanın bu yan etkileri önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir