Eski Mobilyalar ile Bulaşan Canavar

Kan emerek beslenen haşere grupları arasında yer alan ve virüs taşıyıcılığı yaparak, sağlık sorunlarına; insan ya da hayvanları ısırdığı esnada salgıladığı sıvı nedeniyle alerji ve enfeksiyonlara yol açabilen tahtakurusu, sıcak ve nemli olan her alanda yaşayabilme özelliğine sahiptir. 0,5 cm büyüklüğünde olan bu haşereler, hızlı bir şekilde çoğaldığı gibi; kan emme miktarı doğrultusunda yumurta bırakmaktadır. Bir yıldan uzun süre aç kalabilme, sıcaklığa karşı dayanıklı olma gibi özelliklere sahip olan tahtakurusu ilaçlama yapılmadığı müddetçe çoğalmaya devam edeceğinden, bu haşereler ile bireysel şekilde mücadele etmek mümkün olmayacaktır. Kaliteli sıvı ilaçlar kullanılarak yapılması gereken tahta kurusu ilaçlama için, Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve ilaçlama metotları konusunda bilgili firmalardan hizmet almak gereklidir.

Yatak ve yorgan aralarına gizlenerek yuva yapan ve kuytu alanlarda hızlı bir şekilde çoğalan tahtakurusu ile mücadele için profesyonel ilaçlama yöntemleri kullanılmalıdır. Sıvı ilaçlar kullanılarak buharlama tekniği ile yapılan ilaçlama, bu haşerelere karşı etkili sonuçlar sağlayabileceği gibi; kalitesiz ilaçlar ya da basit yöntemler ile yapılan uygulamalar, sağlıksal sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Tahtakurusundan kurtulmak için detaylı bir uygulama yapılması ve bu haşerenin görülebileceği tüm alanlarda ayrıntılı şekilde uygulama gerçekleştirilmesi şarttır. Basit yöntemler kullanarak gerçekleştirilen uygulamalar ile lokal işlemler, bu haşerelerin yok olmasını sağlayamayacaktır. Ayda ortalama 60-70 larva bırakan tahtakurusu, kan emdiği sürece üremeye devam eder. Hayvanlarda yuva yapabilen ve insanlara da genellikle hayvanlar yoluyla bulaşan bu canlıları yok edebilmek için kullanılan ilaçların kalitesine ve sağlık bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Alerjik reaksiyonlara yol açan ve taşıdığı virüsler ile sağlık problemlerine neden olan parazitler, insan sağlığını doğrudan doğruya tehdit etmektedir.

Karanlıkta daha aktif olan ve gizli noktalara yuvalanarak, kan emen tahtakurusu sürekli olarak kaşıntıya yol açarak, rahatsızlık verir. İnsanların sık kullandığı yünlü ya da pamuklu eşyalar başta olmak üzere her yerde gezinebilen bu canlılara karşı mücadele edebilmek için amatör yöntemlerden kaçınmak gereklidir. Zira detaylı ve profesyonel şekilde ilaçlama yapılmadan bu haşereleri yok etmek mümkün olmayacaktır. Koltuk, yatak, kıyafet araları, halıların dikiş araları gibi alanlara saklanarak, hızlı bir biçimde çoğalan tahtakurusu ilaçlaması için sağlık bakanlığından onaylı olan ve profesyonel şekilde hizmet veren firmaları tercih etmek gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir