Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

boyun fıtığı

Boyun fıtığının nedenleri nelerdir?

Boyun fıtığı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bir durumdur. Sürekli aynı noktaya bakma, hareketsizlik, egzersiz eksikliği, kötü duruş, masada çok fazla zaman geçirme ve soğuk klimalara maruz kalma, fıtıklaşmış bir servikal diskin nedenlerine bağlanabilir.

Boyun fıtığı riski kişinin fiziksel durumuna göre artabilir. Uzun boylu ve zayıf insanlarda daha sık görülür. Bu kişilerin boyun hastalıkları konusunda daha dikkatli olmaları ve fiziksel egzersize daha çok dikkat etmeleri önemlidir.boyun fıtığı

İş ve uyku için uygun olmayan bir pozisyon da boyun ağrısına ve bunun sonucunda fıtığa neden olur. Bankacılık, öğretmenlik ve araba kullanma gibi mesleklere ait insanlarda daha yaygındır. Ayrıca trafik kazası, travma ve strese bağlı sinir kasılmaları gibi faktörlerden sonra boyun fıtığı görülebilir.

Servikal omurganın fıtıklaşmış diskinin belirtileri nelerdir?

Tipik olarak boyun fıtıkları iki grupta tedavi edilebilir. Bunlardan ilki henüz ilerlememiş ve ameliyatsız tedavi ile tedavi edilebilen bir gruptur. İkinci grup boyun fıtıkları ancak ilerledikçe ameliyatla tedavi edilebilir. Bel fıtığının erken teşhisi operasyonun riskli olmaması için büyük önem taşır. Boyun fıtıklarının en önemli ve ilk belirtisi ağrıdır. Şiddetli boyun ağrısı fıtık belirtisi olabilir. Üstelik bu ağrılar sadece boyunda değil, baş, kollar ve hatta bacaklarda da ortaya çıkar. Ağrıyan ellerde de uyuşma hissi ve güç kaybı görülür. Ek olarak, baş dönmesi, dengesizlik, ense sertliği ve yürüme güçlüğü, boyun fıtığının önemli semptomlarıdır. Boyundaki ağrı; Ayrıca boyun düzleştirme, boyun sertliği, boyun bölgesinde şişlik, arkada dar bir kanal ve sırt bölgesinde şişlik gibi diğer sorunların habercisi olabilir.

Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtıkları her zaman ameliyatla tedavi edilmez. Serviks fıtığı ilk aşamada ise ağrı kesici kullanılır. Ek olarak, ağrıyı, kas spazmlarını ve sinir kökü şişmesini azaltmak için çeşitli ilaçlar verilebilir. Boyun hareketini kısıtlamak için boyunluk kullanmak da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Fıtığın gelişmesini önlemek için boyun fıtığı ortopedik yastığı kullanmak da yardımcı olabilir.

İlaçlara ek olarak, fıtıklaşmış bir diski tedavi etmek için fizyoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Boyun fıtığı masajı, sağlık profesyonellerinin önerdiği bir diğer tedavi yöntemidir. Düzenli fizik tedavi ve özellikle fizik tedavi uzmanları tarafından boyun fıtığı masajı rahatlama sağlayabilir.

Güç kaybının ve ağrının yoğunlaştığı ve tedavinin işe yaramadığı durumlarda ameliyat gereklidir. Rahim ağzı fıtığı ameliyatı tecrübeli uzman bir doktor tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir