Alzheimer Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

alz

Beyinde anormal bir amiloid beta proteinin birikmesinden kaynaklanan Alzheimer hastalığının kesin nedeni henüz açıklığa kavuşmadı. Alzheimer hastalığına neden olduğuna inanılan faktörler şu şekilde sıralanabilir:alz

Yaş,

Belirli damar hastalıklarının varlığı,

Geçmiş travmaya maruz kalma

APOE4 taşıyıcısı olarak,

Ailede Alzheimer hastalığı

Geçmiş depresyon

Düşük eğitim seviyesi,

Uyku düzensizliği

Fiziksel aktivite eksikliği

Obezite,

Yetersiz ve dengesiz beslenme,

Sigara içmek.

Alzheimer teşhisi

Doktora danışarak hasta ve yakınlarından Alzheimer hastalığını teşhis etmek için öykü alınır ve ardından nörolojik muayene yapılır. Nörolojik muayenelerden sonra hekim gerekli gördüğü takdirde nörokognitif testler, MR, CT, PET gibi radyolojik görüntüler ve belirli hormon, vitamin ve diğer gerekli değerleri incelemek için laboratuvar testleri talep eder. Elde edilen veriler ışığında kişi yeniden değerlendirilir. Bazı durumlarda, teşhisi netleştirmek için genetik testler de yapılabilir. Tüm verilere ve özellikle hastalığın seyrine dayanarak Alzheimer teşhisi konur.

Alzheimer hastalığı tedavisi

Alzheimer hastalığına ilişkin kapsamlı araştırmalara rağmen, hastalığın hala tedavisi yoktur. Ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve mevcut şikayetleri azaltmak için farklı tedavi yaklaşımları vardır. Bireyselleştirilmiş tedavi genellikle düşük dozda ilaç kullanımıyla başlar. İleride hasta ikinci bir muayeneye tabi tutulur ve gerekirse ilaç dozu artırılır. Bir kişinin günlük işlerinin bağımsız olarak yerine getirilmesini amaçlayan tedavi yöntemleriyle bir kişinin ve yakınlarının yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Alzheimer Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Alzheimer’ın erken belirtileri olan kişiler ve yakınları tarafından sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

1) Alzheimer hastalığının son aşaması ne kadar sürer?

Alzheimer hastalığının başlıca 3 aşaması vardır ve hastalığın ilerlemesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Dolayısıyla hastalığın son evresinin süresi de farklılık göstermektedir. Ancak Alzheimer hastalığı teşhisi konulan kişilerin 3 ile 11 yıl arasında yaşadığı söylenebilir.

2) Alzheimer hastaları nasıl ölür?

Alzheimer hastalığına bağlı ölümler esas olarak zatürree ve felç ile ilişkilidir.

3) Alzheimer hastaları ne yememeli?

Alzheimer Diyet Programı hasta için özel olarak tasarlanmış olsa da, şeker, karbonhidrat ve işlenmiş gıdalarda düşük bir diyet önerilir.

4) Alzheimer hastalığından kaçınmak için ne yapmalı?

Alzheimer hastalığına yakalanmamak için zihinsel aktiviteyi sürekli olarak yenilemeniz önerilir. Başka bir deyişle, yeni şeyler okumak, araştırma yapmak, yeni bir dil öğrenmek, bir kişinin Alzheimer olma olasılığını azaltan faktörlerdir. Tüm bunların yanında sağlıklı ve dengeli beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve uyumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir