Alüminyumun İnsan Sağlığına Zararları

alüminyumun zararları, alüminyum sağlığı etkiler mi, alüminyumun insan sağlığı açısından zararları

Günümüzde en fazla mutfak gereçlerinde ve özellikle gıda malzemelerinde kullanmış olduğumuz alüminyumlar sandığımız kadar temiz mi yoksa tam aksine sağlığımıza zararlı mı toplum olarak aslında pek bilmiyoruz. Özellikle bu alüminyum ne şekilde bize zarar verebilir, ısıya yalıtımı mevcut mu yoksa ısı aldığı zaman zararlı etmenleri daha mı çok çıkmakta ne yazık ki bunlar hakkında hiçbir bilgimiz bulunmuyor. Alüminyuma bu zamana kadar çok fazla güvenildiği için kullanım alanı da bu şekilde artış gösterdi.  Özellikle güvenerek yediğimiz veya içtiğimiz pek çok gıda ürünü de bizlere alüminyum kutularda sunulmakta ve biz bu gıdaları alüminyumun içinde olduğu için temiz görüp tüketiyoruz.alüminyumun zararları, alüminyum sağlığı etkiler mi, alüminyumun insan sağlığı açısından zararları

Alüminyum Sanıldığı Gibi Masum Değil

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre alüminyum sandığımız kadar masum ya da faydalı bir metal değildir. Alüminyumlar yapılan son incelemelerden sonra sağlığa zararlı olarak görülmüştür. Bilindiği gibi alüminyumun en fazla çıktığı bölge Brezilya’nın Yağmur Ormanlarındandır. Bu bölgede bulunan alüminyumlar çıkarılmadan önce pek çok ağaç katledilmektedir. Katledilen ağaçların oranı ise oldukça fazla sayıdadır. Senelik yaklaşık olarak 250 futbol sahası büyüklüğünde ağaç topluluğu sebepsiz yere yok edilmektedir. Daha sonra çıkarılan alüminyumların arta kalan zehirli atıkları bulunuyor. Bu atıklar oldukça fazla ve özellikle insan sağlığına karşı da büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Alüminyumun Sağlığa Verdiği Zararlar

Bu konuda yapılan son araştırmalarda elde edilen verilere göre alüminyumun insan sağlığına karşı pek çok zararlı etken ürettiğini ve bu nedenle de insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bulunan ilk zararlı yönleri ise; anemi, alerji, meme kanseri, zeka geriliği, otizm ile alzheimer gibi tehlikeli olan birçok hastalığa sebep olmaktadır. Ancak Alüminyum Birliği ile bazı kuruluşlar bu duruma aşırı tepki vermeyin veya sonuçlar doğru değil şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Fakat ortaya konulan belgelere bakılacak olursa alüminyumun sağlığımıza karşı zararlı olduğu aşikar bir durumdur. Alüminyumun mutfakta ısı alarak genleşmesi sonucu insan vücuduna olan bu zararları daha da fazla oluyor ve özellikle etki alanı ile hızı daha da artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir