Adet Düzensizliği ve Gebelik

justify

Adet dönemleri birbirinden farklı zamanlarda ve olması gerekenden kısa süren bayanların dikkat etmesi gereken luteal faz yetmezliği yani ikinci adet döneminin normalden daha kısa sürmesi gebelik oluşmamasına (kısırlık) neden olabilir.Normal bayanlar genellikle 28 günde bir olmak koşuluyla düzenli olarak adet görürler. Eğer bu dönemin 14.gününden hemen sonra 28 günü henüz tamamlamadan tekrardan adet dönemine giriyorsa kişi, o kişide büyük ihtimalle luteal faz durumu söz konusudur. Tıp dilinde luteal faz olarak bilinen adet döneminin ikinci periodu adet döngüsünde yumurtlama işlemi gerçekleştikten sonra diğer döneme kadar geçen zaman dilimidir. Adet döngüsündeki ikinci dönemin normalden kısa sürmesi bayanlarda genellikle yaygın olarak görülen fakat fark edilmesi zor bir durumdur. Bunun tedavisi oldukça kolaydır. Rahmin iç bölgesinde bulunan dokunun, olması gereken zamanda orada olmaması durumudur. Bebeğin rahim içine düşmesi, rahmin içerisinde bulunan dokunun zamanlamasıyla ilgili direk olarak alakalı olduğundan yumurtlama evresinden sonraki dönemin daha kısa sürmesi gebeliğin oluşmasını veya devamlılığını engelleyebilir.justify

Sağlıklı bir adet döneminde vücut kanama işlemine geçmeden birkaç gün evvelinden Follikül uyarıcı hormonları yaymaya başlar. Bu hormonların vücut içerisinde yayılmasının neticesinde, follikül kistleri gittikçe genişlemeye başlar. Kistler olması gereken büyüklüğe geldiğinde bu seferde Luteinize hormonu salgılanmaya başlar. Bu salgılanan hormonla beraber daha önce genişlemeye başlayan kistler çatlar ve içerisinde bulunan yumurtalar tüplere doğru vücuttan atılmak üzere gönderilir. Adet döngüsünün temeli buna dayanır. Fakat luteal faz yetmezliği bulunan bayanlarda bu döngü farklılıklar göstermektedir. Folliküllerin olması gerekenden az büyümesi, korpus luteumun evresinin olması gerekenden erken bitmesi ve rahmin iç bölgesinde bulunan dokuların progesteron hücrelerine cevap vermemesi luteal faz yetmezliğinin semptomları arasındadır.

Luteal faz yetmezliği tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar gidebilmektedir. Bu yüzden çok yaygın olarak görülen bu durum kesinlikle tedavi edilmelidir. Tedavisi oldukça kolay ve genellikle kesin sonuç vermektedir. Bu nedenden dolayı, tedavide en çok dikkat edilmesi gereken nokta, adet dönemindeki düzensizliğinin neden olduğunun bulunması ve tedavinin doğru bir şekilde planlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir